שווקי חג המולד בברלין

שווקי חג המולד הם חוויה אמיתית, גם מבחינה תרבותית וגם מבחינה קולינרית.

כארבעה שבועות לפני חג המולד, מתחילים להיפתח השווקים, ואכן ברלין מתהדרת בכ-60 שווקי חג מולד הממוקמים באזורי העיר השונים. במילים אחרות – כמעט בכל אזור אליו תלכו בעיר, תפגשו שוק חג מולד כזה או אחר. כמובן שהשווקים המרכזיים הם הגדולים והמפוארים ביותר, אך בשכונות השונות ניתן למצוא שווקים נוספים, קטנים יותר, אך בעלי קונספט זהה.

החוויה בשווקים דומה. מסתובבים בין הדוכנים השונים, לוגמים יין חם מתובל (בכל מקום נעשה ע”י מתכון אחר, כך שאל תסתפקו באחד!), טועמים את המאכלים הנמכרים בדוכנים השונים, ובעיקר נהנים מהאווירה הסוחפת.

המלצה אישית שלי – היא להגיע לשווקים רעבים. יש מגוון רחב של אוכל, כך שממש נחמד לנסות את ההיצע בדוכנים השונים. בנוסף – הגיעו לשווקים כשיורד החושך. אין מה להשוות בין איך שנראה השוק באור היום, לבין האווירה המטריפה ששוררת בו מהרגע שמחשיך, בזכות אינספור האורות שמקשטים את כולו. בנוסף, מומלץ עד מאוד (וזוהי גם שיטה מצוינת להתחמם בקור הברינלאי) – לדאוג לאספקה של יין חם שנמכר בדוכנים השונים.

יש שאומנם שאם ביקרת בשוק אחד, ביקרת בכולם. אני פחות מסכימה. לכל אחד מהשווקים יש את הקסם שלו, מאכלים שניתן למצוא רק בו, וכו’. אומנם לא ניתן “לדחוס” כמות רבה של שווקים למספר ימים בודדים, ויש דברים נוספים לראות (בכל זאת, ברלין, שאולי יש יפות ממנה אבל לא רבות מעניינות כמוה), ולכן אני ממליצה להתרכז בשלושה-ארבעה שווקים עיקריים.

נקודה מעניינת נוספת, היא שלכל שוק יש כוס מיוחדת שעוצבה לכבודו, ולתוכה נמזגים המשקאות שנמכרים בדוכנים. לדוגמה, כאשר אתם קונים יין חם, אביבתם מקבלים אותו בכוס כזו, והמחיר כבר כולל את הפקדון עבור הכוס. אחרי שתסיימו לשתות, ותחזירו, תקבלו את הפקדון ששילמתם בחזרה. לא תחזירו? הפקדון למעשה מהווה את התשלום עבור הכוס. מומלץ “לרכוש” בדרך זו כוס למזכרת.

כך אנחנו עשינו, ונהנינו מכל רגע. אסקור את שלושת השווקים המומלצים ביותר לדעתי.

שוק חג המולד בז’נדדארמנמרקט – שוק שיש בו קסם מיוחד, ולא בכדי הוא שוק חג המולד המרכזי של ברלין, וכזה שאסור לכם לפספס. הכניסה לשוק עולה 1 אירו (שלא כמו בשווקים האחרים, אליהם הכניסה היא בחינם), והכסף מיועד לעריכת ארוחת חג לנזקקים. מדובר בשוק שממוקם במיקום מאוד יפה, כולל הופעות חיות, ברים, דוכני אוכל טובים ומאוד מגוונים. שעות פתיחה 22:00-11:00.

והנה כמה תמונות משם:

IMG_1555.JPG
כניסה לשוק – אירו אחד, והכספים מיועדים לתרומה
IMG_1559.JPG
שוק שחייבים לבקר בו!
IMG_1586.JPG
נחטפות בקור הברלינאי
IMG_1575
המאכל ההונגרי בשוק הברלינאי
IMG_1583.JPG
ועוד קצת
IMG_1588.JPG
שילוב נפלא ומחמם
IMG_1590.JPG
הכוס שעוצבה לכבוד השוק
IMG_1557.JPG
נקניקיות מעולות על האש

שוק חג המולד באלכסנדרפלאץ – שוק גדול, שממוקם מסביב למזרקת נפטון, שיש בו ממש הכל. גלגל ענק, רחבת החלקה על הקרח, דוכנים רבים. רבים מעדיפים אותו, בשל מיקומו המרכזי, והאטרקציות הרבות שהוא מציע. אני חיבבתי אותו הכי פחות מכל השלושה, אולי כי הוא הרגיש לי המוני מידי. שעות פתיחה: 22:00-12:00.

כמה תמונות משם:

IMG_1470.JPG
דוכני ממתקים
IMG_1473.JPG
כל שוק, והכוס שעוצבה במיוחד בשבילו

שוק חג המולד בקודאם (Kurfurstendamm) – מדובר בשוק שממוקם לצד הכנסייה השבורה, שאינו גדול בגודלו – וזה כנראה עיקר הקסם שלו. תמצאו שם את אותם הדוכנים שתראו גם בשווקים האחרים, אם כי לאור גודלו של השוק – המבחר לא יהיה זהה. אווירת הקסם שיש בו בהחלט שווה ביקור!

קצת משם:

IMG_1431.JPG
הכנסייה השבורה ושוק חג המולד המתקיים לידה
IMG_1848.JPG
הגרסה המקומית לקרמבו
IMG_1839.JPG
ולפעמים היין החם מוגש גם בכוסות חד פעמיות…

 

הודעות