הפתילייה של עזורה – ביקור בעזורה הירושלמית

מאת: טליה אברהם

עזורה נפתחה אי שם בשנת 1952 ע”י עזרא שרפלר. מה שהתחיל ככוך קטן בשוק מחנה יהודה, הפך ברבות השנים למעצמה, מקום שאסור לעזוב את ירושלים מבלי לבקר בו.

כיום עזרא עדיין ממשיך להגיע לעסק, אך מי שמנהלים אותו בפועל הם ילדיו. האווירה המשפחתית מאוד מורגשת. ניכר שהעובדים במקום אינם מגיעים על מנת “להעביר כרטיס”, דבר הניכר בשירות ובאווירה.

במקום ניתן למצוא בעיקר מנות מהמטבח הכורדי, העיראקי והטורקי.

בעזורה כמעט תמיד יש תור. ככה זה כשמדובר באחת המסעדות הפופולריות בשוק מחנה יהודה ששמע נודע למרחקים. לאחרונה, החליטו בעזורה אפילו לפתוח סניף חדש, מחוץ לגבולות ירושלים, וזה פתח את שעריו בתל-אביב, ברח’ הרכבת. אין הרבה דמיון בין שני הסניפים (מלבד המנות והשם). בעזורה הירושלמית האותנטיות נוטפת מכל פינה, בעזורה התל-אביבית נבנים בעיקר על הזיכרון והחוויה של הירושלמית ומתאימים לקהל התל-אביבי, עם בר רחב ידיים ומטבח פתוח.

IMG-20150523-WA0019

עזורה. תמיד מלא, תמיד יש תור

אני שומרת אמונים לסניף הירושלמי, כי אין כמו הריח של התבשילים על הפתיליות, הצפיפות, המנות המצוינות והשירות המשפחתי.

בביקור האחרון בעזורה, שהיה ממש לאחרונה, התמזל מזלנו ולא נאלצנו לחכות. בדיוק התפנה שולחן ועוד בפנים (מזגן, אך המזגן) כך שממש הרווחנו.

IMG-20150523-WA0017

המתחם הפנימי של עזורה

על השולחן הונחו שתי פיתות, פלפלים חריפים ומלפפונים חמוצים.

הזמנו מוסקה חצילים ובקר (35 שקלים) וקימה (60 ש”ח).

המוסקה הייתה מצוינת! הרוטב היה מעולה, כל חתיכה שנפרסה נטבלה ברוטב הנהדר, וכשכבר לא נותר עם מה לטבול נזכרנו בפיתות. מנה לא גדולה במיוחד (והמחיר אכן מותאם לגודלה), כך שמי שרעב ממש כדאי שיבחר משהו אחר, אך מוצלחת במיוחד.

IMG-20150523-WA0010

מוסקה חצילים ובשר

המנה הנוספת שהזמנו כאמור היא קימה – תבשיל קבב, תפוחי אדמה, חצילים ותרד. אם אתם רוצים לגלות את יתרונות הבישול הארוך על פתיליות – תזמינו את המנה הזאת ותגלו מה קורה לאוכל כשמבשלים אותו זמן ארוך על פתיליות. אל תופתעו אם תגלו שהחציל מקבל פתאום טעם אחר שלא הכרתם, ואיך כל המרכיבים סופגים אחד מהשני ומתערבבים לתערובת טעמים נפלאה.

IMG-20150523-WA0011 (1)

קימה

תפוחי האדמה, החצילים, הקבב, הכל היה רך כל-כך ונעשה בדיוק במידה הנכונה. כל אחד מהמרכיבים היה “בשרני”, מלא טעמים. הצטערתי שלא הוגשה טחינה לצד המנה, כי מעט טחינה מעל הכל היה יכול להפוך את המנה לגן עדן של ממש.

עזורה מוכיחה שלפעמים האוכל הפשוט, נטול הגימיקים וההתחכמויות הוא האוכל הטוב ביותר. מה יכול להיות יותר מהנה מלאכול אוכל מצוין באווירה משפחתית ובלתי מחייבת? תענוג צרוף.

IMG-20150523-WA0012 (1)

אוכל נפלא במחיר שווה לכל כיס

סיכום

ציון כללי – 10.

רמת האוכל – 10.

רמת השירות – 10.

“עזורה”, שוק מחנה יהודה בשוק העיראקי, רח’ האשכול 4, ירושלים. 02-6235204 (כשר).

התשלום במזומן בלבד, כך שכדאי להיערך מראש.

הודעות